Пряма належить площині, якщо дві її точки належать цій площині (рис. 3.4,а) або, коли вона проходить через точку, що належить площині, та паралельна іншій прямій, що належить даній площині ( рис. 3.4,б ).
Рис. 3.4
Лінія рівня належить площині, якщо дві її точки належать цій площині та вона є паралельною одній з площин проекцій. Так на рис. 3.5 зображено горизонталь h, яка належить площині Q(CAВ) та паралельна – П1.
Пряма може перетинати площину або бути їй паралельною, тобто перетинати в невласній точці – перша основна позиційна задача. Розглянемо перетин прямої з площиною (рис. 3.6). Для визначення точки перетину прямої з площиною доцільно застосовувати допоміжну площину, яка проходить через пряму і є проекціюючою по відношенню до однієї з площин проекції. Для цього через пряму проводять допоміжну прекціюючу площину, наприклад, горизонтально – проекціюючу площину Г та знаходять лінію перетину двох площин – пряму 1-2 (її горизонтальну проекцію 1121), за горизонтальною проекцією визначено фронтальну проекцію 1222. У перетині проекції l2 прямої та проекції 1222 лінії перетину знайдемо шукану точку К2 – перетин прямої з площиною. Видимість відрізків прямої l визначається за допомогою конкуруючих точок 3 і 4.
Точка може належати площині або не належати їй. Це визначається за допомогою прямої, що належить площині (рис. 3.7).
Рис. 3.5
Рис. 3.6
Рис. 3.7